איך מייצרים הולוגראמה ?

הולוגראמה במסמכים לשימוש כוחות הביטחון
הולוגראמה במסמכים לשימוש כוחות הביטחון
ייצור הולוגרמה זהו תהליך מורכב, בשורות הבאות ננסה להעביר מידע על תהליך זה כמו גם לעמוד על מקורה והתפתחותה של ההולוגרמה לאורך השנים. אז בואו איתנו למסע קצר בזמן...

מסענו מתחיל ב-1947, עת המציא הפיסיקאי ההונגרי דניס גאבור את ההולוגרפיה.
בפועל ניסה גאבור לשדרג את הרזולוציה של מיקרוסקופ האלקטרונים, ולמרות שהיה צורך באור מונוכרומאטי כדי להשלים הולוגרמות איכותיות וברורות, תגלית זו זיכתה אותו בתואר - חתן פרס נובל.

שנות ה-60 של המאה העשרים מציגות נקודות מפנה נוספות וחשובות בדרך אל ההולוגרמה המושלמת.

ב-1960 הומצא הלייזר ושנתיים לאחר מכן, ב-1962, לייט ואפטנייקס, שני מדענים מוכשרים מאוניברסיטת שיקאגו, יישמו את רעיונותיו של גאבור בעזרת קרני לייזר, ויצרו הולוגרמה תלת ממדית ראשונה בדמות בובת ציפור ורכבת צעצוע. אך בכדי לראות את ההולוגרמה הזו היה צורך להשתמש בתאורת לייזר (הולוגרמת העברה - Transmission Hologram).

בשנות ה-70 וה-80 של המאה ועשרים פיתחו הולוגרמה משוכללת יותר, שלא נזקקה לתאורת לייזר וניתן היה לראות את ייחודה באופן מיידי, ממש כשם שמתבוננים בתמונה רגילה (הולוגרמת החזרה - Reflection Hologram) והיא זו המוכרת לנו היטב מכרטיסי האשראי שלנו. למשל, לצורך מניעת זיופים.

ייצור הולוגרמה הלכה ומעשה
יצירת הולוגרמה קשורה לתופעת ההתאבכות של גלי אור. בעוד שבתמונה רגילה נרשם על סרט הצילום עוצמת האור, ומידע מסוים אובד, בהולוגרמה נרשמים גלי האור והמופעים נשמרים.

על מנת לייצר הולוגרמה נעזרים בקרני לייזר מונוכרומאטיים, היוצרים אלומות אור שבהן כול אורכי הגל זהים וכל הפוטונים באותה הפאזה. בשלב הראשון, קרן הלייזר מתפצלת ל-2 לשתי אלומות. אלומה אחת, המכונה קרן ייחוס מקרינה באופן ישיר על לוח הצילום, ואלומת האובייקט מקרינה על האובייקט, והאור המוחזר אליה נקלט אף הוא על לוח הצילום. כאשר שתי אלומות אלה פוגשות את לוח הצילום מתרחשת תופעת התאבכות. התוצאה הנקלטת על סרט הצילום מגיעה בפורמט של פסים מעודנים שאינם גלויים לעין. הדימוי נרשם כתמונה שלמה בעלת זוויות ראייה שונות הנראות כאשליה תלת ממדית. ישנן מספר אפשרויות לייצור סוגים שונים של הולוגרמה, אולם המתודה די דומה בכל המקרים.

הפקת תוויות הולוגרמה למוצרים שלכם
על מנת להביא לכדי שלמות את ייצור תוויות ההולוגרמה נדרשים, בנוסף לתהליך ייצור ההולוגרמה הלכה למעשה, תהליכים נוספים ביניהם אפשר למנות: חיתוך מדויק המותאם לתכונותיו ולמידותיו הייחודיים של המוצר, ייצור דבק ייעודי, הטבעת אמצעי זיהוי בלבדיים וכן שימוש באמצעי אבטחה נסתרים.